Acuvue Oasys 1-Day Max For Astigmatism (30 stk.)
Indhold: 30 linser / æske
Udskiftning: daglig
Acuvue Oasys 1-Day Max For Astigmatism (30 stk.)
Acuvue Oasys 1-Day Max For Astigmatism er en daglinse i silikonehydrogel fra Johnson & Johnson til personer med bygningsfejl (astigmatisme). Den kombinerer teknologierne fra Oasys Max-familien med et stabilt torisk design og giver behageligt, skarpt og stabilt syn hele dagen – foran skærmen, ved bilkørsel i mørke eller under sport.
TearStable-teknologi: fugtighedsmidlet er fordelt jævnt i hele linsematerialet og på overfladen. Det stabiliserer tårefilmen og holder på fugten, så linsen også er behagelig sidst på dagen.
OptiBlue-lysfilter: filtrerer ca. 60 % af det blåviolette lys og reducerer i forhold til Acuvue Oasys 1-Day lysspredning, glorier og stjerneeffekter – en fordel ved bilkørsel i mørke og brug af digitale skærme.
Cylinderoptimeret, øjenlågsstabiliseret design: linsen bruger øjenlågenes naturlige bevægelse til at blive på plads. Fire stabiliseringszoner holder den i den rigtige position, når du bevæger øjne og hoved, og den prismefri optiske zone giver klart syn. Designet er tilpasset cylinderstyrken, hvilket betyder mest ved højere cylindre. Takket være den symmetriske form kan linsen ikke sættes forkert i.
UV-beskyttelse: UV-filter i klasse 1, der blokerer 100 % af UVB- og 99,9 % af UVA-strålingen. Da en kontaktlinse kun dækker en del af øjet, bør du også bære solbriller for fuld beskyttelse. Se vores udvalg af solbriller til kvinder, mænd og børn.
Brug og pleje: daglinse – sæt et nyt par i hver morgen, og tag dem ud og smid dem ud om aftenen. Der er ikke brug for linsevæske eller linseetui. Sov ikke med linserne, og genbrug dem ikke.
Brugsanvisning: læs brugsanvisningen i æsken grundigt for sikker brug.